ENGIE pomáhá zachranářům...

ENGIE již tradičně podporuje společensky odpovědné projekty mezi které patří pomoc týmů záchranářů - psovodů.

Psovod – záchranář. Úplný lajk si možná představí člověka se psem na šňůře, jak zachraňuje lidi. Co ale za tím slovem všechno je a co to slovo znamená, o tom by se dalo psát a povídat do nekonečna.

Obecně se dá říct, že jde o tým – člověk a pes, kdy je zvíře, nebo by alespoň mělo být, maximálně sehrané se svým pánem. V tomto týmu hrají oba dva významnou roli. Člověk se musí na svého psa plně spolehnout ve všech směrech a pes musí svému pánu bezmezně důvěřovat. Musí si projít obrovský kus společné cesty, aby si spolu dokázali porozumět, ve všem se pochopili a dokázali jeden od druhého číst a to i „mezi řádky“. A co je cílem této naší cesty? Už samotná cesta je náš cíl.

Já se záchranařinou v oblasti kynologie zabývám už 18. rokem. Je pro mě koníčkem, který naplnil můj život i život mých psů. Tato volnočasové aktivita mi otevřela nový svět. Poznala jsem nepřeberné množství nových míst a spoustu zajímavých lidí. V této branži se lidi učí celý svůj život. Každý pes je novou výzvou, přinese nové otázky, nové problémy a trápení, ale zároveň i další radosti a štěstí. Já mám momentálně ve výcviku svého třetího psa a i tento, jako jeho předchůdci, se nyní dostal na samotný vrchol v záchranářském výcviku.

Z České hasičské jednoty – Hasičského sboru Příbram jsem přešla k hasičům ve Zvoli, kde působím díky svým letitým zkušenostem a praxi jako velitel družstva psovodů. V naší skupině je zatím celkem 10 psovodů a 13 psů různé rasy, nejvíce pak australských ovčáků. Věnujeme se především výcviku vyhledávání v sutinách (ruiny domů, opuštěné domy, stavby v dezolátním stavu, již nefunkční továrny, statky) a v ploše (lesy, zarostlé terény, rokle, jeskyně, pole). Pro zpestření a prohlubování svých znalostí a zkušeností jsme zabředli i do lavinových a vodních prací a také záchranného stopování.

Spolupracujeme s ostatními složkami IZS i jinými jako SHČMS, pod které spadáme, HZS ČR, Svaz záchranných brigád kynologů ČR, Kynologická záchranná jednota, Policie ČR, Vězeňská služba a další. Stát se velitelem nově vznikajícího družstva v místě mého bydliště byla pro mě velká výzva. I proto, že součástí našeho týmu jsou především mladí lidé bez zkušeností a znalostí z tohoto oboru, opravdoví nadšenci, kteří se do všeho zatím vrhají po hlavě, s vervou, radostí a chutí se takovému koníčku věnovat.

S takovými lidmi je pak práce jedna radost. Samozřejmě i pes musí projevit notnou dávku zájmu a záliby, stejně tak mít i přirozené vlohy pro tuto činnost. Málo lidí si však uvědomí, co takový koníček vůbec znamená.

Veškerý svůj volný čas jezdíte na tréninky a soustředění. Ve slunných krásných dnech místo toho, abyste leželi třeba na lehátku u bazénu, se krčíte pod několikametrovými nánosy sutě nějakého zříceného domu, v prachu a špíně a čekáte na vysvobození, než vás najde něčí pes.

Jezdíte křížem krážem po celé republice i do zahraničí. Účastníte se několikadenních instruktážních metodických zaměstnání spolu s profesionálními hasiči. Učíte se vše o první pomoci učíte se pracovat s GPS, mapovými podklady, vysílacími stanicemi, pracovat ve výškách ve slaňovacím postroji. Nemluvě o nákladech, co tento koníček stojí

Musíte splnit několik zkoušet, získat atesty Ministerstva vnitra, abyste se pak na konci této cesty vlastně dočkali telefonátu z operačního střediska, že se někdo pohřešuje, nebo někde „spadl barák“. Za těžkou práci je vám pak odměnou to, že se vám podaří nalézt pohřešovanou osobu živou a zdravou, což se zatím za léta mé praxe podařilo všehovšudy zatím jen 3x. Bohužel zásahy se špatným koncem stále převyšují. Shrnu-li naši činnost v roce 2018 v kostce, tak jsme zorganizovali celkem přes 35 námětových soustředění a tréninků zaměřených jak na sutinové, tak i plošné vyhledávání, a to nejen v místech Středočeského kraje, ale v rámci celé ČR i v zahraničí.

Zúčastnili jsme se také několika zkoušek a závodů jako bylo třeba mistrovství světa FCI družstev, kde jsme jako tým získali bronzovou medaili. Jak jsem už zmínila, tento koníček je nesmírně nákladný nejen na čas, ale i finance. Proto jsem nesmírně vděčná firmě ENGIE, která se zapojila s podporou a pomohla vybavit zatím část našeho týmu uniformami.

Velice si toho vážíme a máme radost, že můžeme firmu ENGIE tímto způsobem propagovat a budeme určitě rádi za další spolupráci v dalších letech.

Lucia Čeňková

ENGIE je jeden z předních světových dodavatelů energií a řešení v oblasti technické infrastruktury a energetických služeb v energetice, průmyslu a správě budov. V České republice ENGIE nabízí projektové a energetické poradenství, elektroinstalace v průmyslu a energetice, technologie inteligentních budov, realizace investičních celků, inženýring, průmyslovou automatizaci, facility management, služby vedoucí k zefektivnění energetického hospodářství a prodej plynu a elektrické energie. V rámci Skupiny ENGIE v ČR působí ENGIE Services a.s., Tractebel Engineering a.s. a ENGIE Energy Management CZ s.r.o.

Zpět na newsletter >>

 

Aktuality

15/2/2022
Studenti VŠE v muzeu PRE Více >

8/2/2022
ENGIE a Olympijský festival Více >

10/1/2022
PF2022 Více >