Studenti VŠE v muzeu PRE

Praha 15/02/2022

V časopisu PREenergetik vyšel článek od p. V. Kociana z muzea PRE o návštěvě zahraničních studentů pařížské Sorbonny s Rektorkou VŠE v Praze. Článek vám přinášíme v doslovném přepisu. Níže pak najedete fotografie z akce. 

Studenti pařížské Sorbonny s Rektorkou Vysoké školy ekonomické v Muzeu PRE.

Druhý týden v prosinci, konkrétně 6.12. 2021 jsme uspořádali velmi neobvyklou akci v našem Muzeu PRE. Jednalo se o setkání vrcholných manažerů firmy EQUANS (dříve ENGIE Services) GŘ Jana Karstena a ředitele divize Infrastruktury Ing. Aleše Jecha se studenty programu MBA ( Master of Business Administration) z pařížské Sorbonny.

​​​​​​​Patronaci nad touto akcí měla Rektorka VŠE Profesorka Hana Machková. A že to byl reprezentativní vzorek studentů z celého světa posuďte sami. Nejvíce bylo pochopitelně Francouzů – celkem sedm, pak tři Maročani a dva studenti z Alžíru a Kolumbie. Ostatní už byli po jednom, a to ze Španělska, Libanonu, Ruska, USA, Kamerunu, Gruzie, Spojených Arabských Emirátů, Libérie, Egypta, Brazílie, Srí Lanky, Mexika a Japonska.

​​​​​​​Program začal v kinosále muzea zajímavou přednáškou v angličtině p. Karstena o společnosti EQUANS a jejich business aktivitách. Obzvláště zajímavá byla i pasáž věnovaná elektromobilitě nejen v Praze, ale i řadě problémů spojených s výstavbou dobíjecích stanic a pilířků. Studenti se velmi aktivně zúčastnili diskuze k těmto otázkám. Promítli jsme jim též časosběrné video z výstavby rozvodny Karlín, kterou firma ENGIE jako generální zhotovitel v roce 2018 úspěšně dokončila. Poté jsme jim ukázali naše expozice VVN, kde viděli nový rozvaděč 110kV Areva za skleněnou stěnou v provozu a ten si porovnali se 40 let starým rozvaděčem – exponátem od firmy Delle Alsthom. V expozici VN v suterénu byli doslova nadšeni z transformátoru z doby Rakouska Uherska z roku 1914, nebo Ganzova rozvaděče z bílého italského mramoru. Byl jsem velmi mile překvapen zájmem paní Profesorky Machkové, která si většinu exponátů – rarit vyfotila. Na závěr jsme se přesunuli do expozice historických elektroměrů, kde studenty zaujaly Mincovní elektroměry Ladis a Gyr i Siemens. Také část rozvaděče VN Škoda Plzeň, opět z bílého italského mramoru z roku 1929, vzbudila velký zájem. Exkurzi jsme zakončili u expozice oddělení netechnických ztrát, aneb jak se krade proud a úplně na závěr jsme návštěvníkům ukázali, jak se v současné době, všude v naší síti PREDi, používají nejmodernější rozvaděče s optickými mikrokabely, které umožňují přenos datových služeb včetně internetu a lze již díky této technologii provozovat inteligentní stanice.

Osobně mě velmi mile překvapilo poděkování jednoho z Francouzských studentů, který děkoval za náš vzorný přístup k historii energetiky a mimo jiné nás informoval o tom, že podobné muzeum energetiky je jediné na světě.