ENGIE ve světě papíru

Bez papíru si lze stěží život představit. Nic bychom nezabalili do krabice, nepřečetli bychom si knížku, nezapsali poznámku do notesu… Víte však, že papír má hodně společného s přírodními vlákny tvořící oděvy?

Papír se vyrábí zhutněním vláken přírodního původu, z tzv. buničiny, která se získává ze dřeva. Základem buničiny je celulóza, což je polysacharid, který tvoří rovněž základ textilních vláken a který je základní stavební součástí buněčných stěn. Kromě celulózy obsahuje buničina i lignin (látka zajišťující dřevnatění buněčných stěn) a přírodní pryskyřice. Papírenské výroby zahrnují výrobu papíru a výrobků z papíru, jako jsou krabice, lepenka, hygienické potřeby i kancelářské potřeby. Papír se dá vyrábět i recyklací. Problém je však v tom, že čím více recyklacemi projde, tím méně je kvalitní.

Aby měl papír požadované vlastnosti, je nutné v papírenské výrobě surovou buničinu chemicky upravit a zbavit ji nežádoucích příměsí. Při chemických úpravách se používají sulfáty (sloučeniny síry), k bělení buničiny se používá chlor (Cl) a jeho sloučeniny. Využití sulfátů způsobuje, že papírenskou výrobu provází charakteristický zápach šířící se v okolí závodů.

Papírenský průmysl je dnes v největší míře rozvinut v zemích severní Ameriky (USA a Kanada), severní Evropy (Finsko, Švédsko a severozápadní Rusko) a východoasijských zemích (jako je Východosibiřské Rusko, Čína, Japonsko a Jižní Korea). Oceánie a Brazílie také významně přispívají k celosvětové výrobě papíru a celulózy. Poptávka po papírových výrobcích neustále roste zejména v celé Asii a to i přes značné snížení produkce papírů v tradičních zemích v severní Americe a severní Evropě. Starší papírenské stroje jsou nahrazovány novými zařízeními, která poskytují vyšší účinnost a čistší produkci.

Jak důležitý je průmysl papíru a celulózy pro každou zemi?

Výroba papíru a celulózy v některých zemích významně přispívá tamějším ekonomikám na tvorbě HDP a také vysokém podílu zaměstnanosti. Nejvyšší podíl papírenského průmyslu na výši zaměstnanosti a tvorbě HDP na světě je v zemích Skandinávie (Finsko, Švédsko) a v Číně. Tudíž výroba papíru a celulózy v těchto zemích má vysokou míru politického a společenského vlivu. Největší výrobci papíru v Evropě jsou níže uvedené firmy.

Stora Enso Finsko
UPM Finsko
SCA Švédsko
Smurfit Kappa Group Irsko
Mondi Group Velká Británie
Metsäliitto Finsko
Sequana Capital Francie
DS Smith Velká Británie
Norske Skog Norsko
Lenzing Rakousko

Nejznámější papírnou v ČR je papírna ve Štětí v okrese Litoměřice, která patří skupině Mondi Group. V této papírně se ENGIE, divize Průmysl, podílela na nedávné modernizaci strojů PM5 a PM6 (2014/2015). Dodavateli technologie, finské firmě VALMET, jsme poskytli elektro instalační servis. Nejvýznamnější výrobci papírenských strojů a technologií pro papírenský průmysl jsou níže uvedené firmy.

Andritz
Metso
Voith
Kadant
Valmet

S některými z těchto firem, jako našimi přímými zákazníky, máme již zajímavé zkušenosti z instalací, nebo modernizací papírenských provozů v ČR, Německu, nebo Polsku.

Jedna z našich nejvýznamnějších referencí, ve spolupráci s významným dodavatelem papírenských technologii firmou Voith Paper, je instalace nového provozu ve FRIPA Miltenberg. Po několikaměsíční montáži a zprovozňování byla v listopadu 2014 uvedena do provozu nová výrobní linka na výrobu vysoce savého papíru ze 100% panenské buničiny v papírně Fripa Albert Friedrich KG ve městě Miltenberg, ze kterého se dál vyrábí toaletní papír a papírové ručníky. Cílem výrobce bylo získat moderní a efektivní systém s vysokou energetickou účinností na bázi energeticky úsporných technologií Voith.

Papírenský stroj PM 7 je určen pro šířku papíru o 2700 mm při neuvěřitelné provozní rychlosti 2100 m/min. S touto novou výrobní kapacitou, jehož srdcem je stroj PM7, je papírna v Miltenbergu v současné době jedním z nejefektivnějších výrobců vysoce savého papíru. Firma Voith dodala zákaznikovi v Miltenbergu za pomoci elektrifikačního servisu firmy ENGIE kompletní technologickou linku.

Moderní výroba papíru

Moderní proces výroby papíru na papírenském stroji, jenž byl vynalezen panem Fourdrinierem, má tyto fáze:

1/ Výroba vláknoviny - buničiny

Ze vstupního materiálu (dřevěné štěpky) je nejprve vyrobena buničina případně dřevovina.

2/ Příprava

Použitá vláknina se pak upravuje podle typu vyráběného papíru a to mechanicky a chemicky.

Mechanické úpravy - mletí. Vláknina se ve vodní suspenzi mele kontinuálně, nejčastěji v diskových mlýnech. Pro měkké pevné papíry se vláknina mele velmi málo, avšak pro tukotěsné papíry (pergamenová náhrada) je stupeň mletí velmi vysoký.

Chemické úpravy - do vlákniny se přidává kationický škrob (zvýšení pevností papíru), barvy, klížidlo (proti rozpíjení tiskových barev nebo inkoustu), plniva - kaolin nebo uhličitan vápenatý (aby nebyl papír průsvitný), retenční prostředky (pro zvýšení výtěžnosti), a další chemické prostředky.

3/ Mokrá část

Vláknitá suspenze natéká na podélné nekonečné síto, nebo na síto válcové (former), kde dochází k odvodnění vlákniny tak, že vlákna se usazují na povrchu síta a voda protéká do sběrné vany. Dále se může voda ze spodní strany síta odsát sacími skříněmi.

4/ Lisová část

Papírový list se snímá ze síta pomocí plstěnce do lisové části (několik válcových lisů za sebou), kde se lisováním odstraní další množství vody z papírového listu.

5/ Sušící část

Protože již není možné mechanicky odstranit zbylou vodu v papírovém listu, musí se papírový list sušit na válcích, které jsou vytápěny párou. Ve středu sušící části může být umístěno natírací zařízení pro povrchové úpravy papíru (povrchové klížení nebo natíraní). Na konci papírenského stroje může být kalandr. Jedná se o zvláštní lis, kde se papír povrchově uhlazuje. Pak následuje navíječ, kde se papírový list navíjí do rolí nebo řeže na archy.

6/ Papírenský stroj

Vyrobený papír se natáčí na kovový pogumovaný válec zvaný tambor. Taková role může vážit přes dvacet tun a na ní namotaný pruh papíru bývá dlouhý až 37 kilometrů. Tambory se pak převíjejí na specializovaných strojích a zpracovávají se do kotoučů s rozměry podle přání zákazníků.

Přísady papíru

Neupravený papír, který obsahuje jen stlačenou a usušenou celulózu, je velmi savý (např. savý toaletní papír) a neposkytuje dobrý povrch pro psaní nebo tisk. Proto je v papíru použito velké množství přísad na dodání požadovaných vlastností. Ty jsou použity v povrchové vrstvě zvané apretura. Přísady apretury jsou často polymery navržené tak, aby poskytovaly lepší povrch pro tisk. Škroby a jiné přísady, jako je polyvinylacetát ( PVA), jsou velmi často používané, ale kolik je typů papíru, tolik je typů apretur. Povrchové vrstvy též mohou být hlazeny, aby se na papír lépe psalo. Struktura neupraveného papíru je drsná, a proto se pro dosažení větší hladkosti používají povrchové vrstvy sestávající z latexu nebo jiných pojiv a plnidel jako jsou kaolin nebo uhličitan vápenatý. Lesklé, hedvábné nebo kamínkové papíry, jako časopisecký papír (pro vnitřní stránky), se vyrábějí tímto způsobem. Lesklého efektu (např. na obálkách módních časopisů) se dosáhne na konci tiskového procesu lakováním nebo laminováním a není tedy vlastností papíru.

Jiné přísady se používají pro rozšíření různých vlastností papíru, nejčastějšími z nich jsou optické zjasňovače (OZP), které dodávají papíru modrý odstín. Dalšími přísadami mohou být plnidla, klížidla, retenční prostředky, odpěňovače a další, které dodávají papíru vzhled a požadované vlastnosti. „Granitový papír“ je název papírové suroviny obsahující velmi jemná obarvená vlákna buď z látky, nebo z papíru.

Elektrifikační servis

Výroba papíru je komplexní systém vzájemně navazujících technologických procesů, jenž zahrnují veliké množství elektro zařízení, hydrauliky, vzduchotechniky, MaR a řídicích systémů. Například papírenský stroj se skládá z vysokého počtu individuálních, vzájemně koordinovaných pohonů.

ENGIE jako světový dodavatel energetických služeb není pozadu ani v papírenském průmyslu, v ČR jsme významným dodavatelem elektro instalačních služeb pro světové výrobce papírenských strojů a technologií.

Rozsáhlý elektrifikační projekt vyžaduje desítky dílčích úkolů, které musí být koordinovány a provedeny profesionálním způsobem. Profesionální řízení elektrifikačních projektů úspěšně zabezpečuje náš tým projektových manažerů a stavbyvedoucích. Projektoví manažeři mají dlouholeté zkušenosti s elektrifikačními projekty a zajišťují plnou kontrolu nad každým detailem zakázky. Vysoce kvalifikovaní pracovníci ENGIE a našich subdodavatelů zajišťují hladký průběh projektů od instalace až po zprovoznění elektro a strojních zařízení jako jsou:

  • VN rozváděče
  • NN rozváděče
  • Distribuční transformátory
  • Motory
  • Frekvenční měniče
  • Elektrifikace papírenské haly
  • Osvětlení haly
  • Rozvody vzduchu
  • Hydraulické rozvody

ENGIE rovněž zajišťuje instalační služby v oboru MaR a řídících systémů jako jsou instalace snímačů, instalace měřících zařízení a jejich propojení na ŘS.

 

ENGIE je přední světová firma, která poskytuje komplexní energetická a technologická řešení vedoucí k zefektivnění energetického hospodářství našich zákazníků v energetice, průmyslu a správě budov. V České republice ENGIE nabízí projektové a energetické poradenství, elektroinstalace v průmyslu a energetice, technologie inteligentních budov, realizace investičních celků, inženýring, průmyslovou automatizaci, facility management a služby vedoucí k zefektivnění energetického hospodářství.

 

Zpět na newsletter >>

Aktuality

15/2/2022
Studenti VŠE v muzeu PRE Více >

8/2/2022
ENGIE a Olympijský festival Více >

10/1/2022
PF2022 Více >