Měření intenzity osvětlení

Firma ENGIE v rámci technických kontrol a revizí provádí mimo jiné i měření intenzity osvětlení vnitřních i vnějších pracovních prostorů.

Intenzita osvětlení se měří z důvodu zachování zrakové pohody při pracovních činnostech. Každý z nás si dokáže přestavit, jak nepříjemné je číst v šeré místnosti. Proto je intenzita osvětlení na pracovištích, ale i na chodnících či vozovkách ošetřena zákony, vyhláškami a technickými normami – a není jich málo. Odborník se potřebuje orientovat v předpisech od Zákoníku práce přes hygienické limity Ministerstva zdravotnictví (např. ve školách a školkách) až například po osvětlení povrchových lomů nebo naopak bytových domů) až po soubor norem ČSN EN 12 464, které řeší hodnoty intenzity pro konkrétní pracoviště.

Požadavky na intenzitu osvětlení bývají řešeny už ve fázi projektové dokumentace, kde se při návrhu osvětlení uvažuje s technickými požadavky a jsou navrhována příslušná svítidla. Proto jsou součástí projektové dokumentace takzvané izoluxní plány, kde je patrno, jaké jsou předpokládané hodnoty. Naše technická kontrola následně v ideálním případě jen provede kontrolní měření sítě bodů v požadovaném prostoru.

Měření se provádí tzv. luxmetrem – přístrojem, který je opatřen fotodiodou, která plní funkci snímacího prvku. Výstupem z přístroje je přehledný displej, ze kterého je přímo odečítána číselná hodnota v luxech. 

 

ENGIE je přední světová firma, která poskytuje komplexní energetická a technologická řešení vedoucí k zefektivnění energetického hospodářství našich zákazníků v energetice, průmyslu a správě budov. V České republice ENGIE nabízí projektové a energetické poradenství, elektroinstalace v průmyslu a energetice, technologie inteligentních budov, realizace investičních celků, inženýring, průmyslovou automatizaci, facility management a služby vedoucí k zefektivnění energetického hospodářství.

 

Zpět na newsletter >>

 

 

Aktuality

15/2/2022
Studenti VŠE v muzeu PRE Více >

8/2/2022
ENGIE a Olympijský festival Více >

10/1/2022
PF2022 Více >