Digitalizace

V květnu se v ENGIE v Paříži konal seminář „Digital for B2B“, kterého se zúčastnili i naši kolegové. Seminář byl organizován vedením Business Unit NECST (severní, střední, východní a jižní Evropa) pod záštitou jejího ředitele Etienna Jacolina a zúčastnili se ho zástupci z 11 zemí – Francie, Rakousko, Česká republika, Německo, Řecko, Itálie, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Španělsko.

Během semináře bylo prezentováno několik nástrojů pro budoucí využití v oblasti digitalizace, velkých dat, internetu věcí a další. Některé nástroje jsou vyvinuty přímo Skupinou ENGIE, na některých se ENGIE podílí, některé byly získány akvizicí vývojářských společností.

Velice jednoduchý přehled prezentovaných nástrojů:

Sigfox

Sběr dat – přenos po vlastní síti ve spolupráci s GSM operátory. Pokrytí a využití v ČR je již před dokončením.

Smart Impulse

Analýza spotřeby elektrické energie pro objekty typu obchodních center. Jednoduchá instalace s přehledným výstupem dat. Použito na 4 projektech ENGIE.

Blue

Použití v průmyslu. Analýza již měřených dat. Přehledné výstupy. ENGIE implementovalo již na 8 projektech.

Toolbox FM

Sada nástrojů využitelných pro facility management.

Deepki

Analýza energetické náročnosti budov pro menší zákazníky typu bank.

Retroficiency

Analytický nástroj pro analýzu energetických dat z velkého počtu měření. Slouží hlavně poskytovatelům energií pro optimalizaci energetické náročnosti.

ECOVA

Nástroj, který slouží zákazníkům porovnávat energetickou náročnost mezi různými objekty/lokalitami. Příkladem může být síť hotelů.

Cockpit

SW vyvinutý ENGIE za účelem poskytování dat operátorům a managementu v teplárenství.

Vertuoz – Ubiant

Sběr a vyhodnocení dat pro objekty typu škol, nemocnic, kancelářské budovy, sportovní zařízení.

DC VirtualOne

Nástroj je vlastně 3D hra pro datová centra. V aplikaci je vymodelované datové centrum v detailu na jednotlivé rozvaděče, vypínače. Uživatel umísťuje například i bezpečnostní tabulky. Hlavní použití je pro zaškolení a trénink obsluhy datových center na SW simulátoru. Hlavní zákazník je IBM.

Seminář byl dobrou příležitostí seznámit se s představiteli okolních zemí. Zjistili jsme, že všichni čelíme podobným výzvám, že děláme podobné věci, ale že máme i potenciál se vzájemně doplňovat a spolupracovat spolu. Věřím, že některé z nástrojů najdou uplatnění i v projektech realizovaných v ENGIE Česká republika.

Ing. Tomáš Henych, manažer oddělení Enineering

 

ENGIE je jeden z předních světových dodavatelů energií a řešení v oblasti technické infrastruktury a energetických služeb v energetice, průmyslu a správě budov. V České republice ENGIE Services a.s. nabízí projektové a energetické poradenství, elektroinstalace v průmyslu a energetice, technologie inteligentních budov, realizace investičních celků, inženýring, průmyslovou automatizaci, facility management a služby vedoucí k zefektivnění energetického hospodářství. 

Zpět na newsletter >>

Aktuality

15/2/2022
Studenti VŠE v muzeu PRE Více >

8/2/2022
ENGIE a Olympijský festival Více >

10/1/2022
PF2022 Více >