Equans provádí revize, měření a diagnostiku kabelů, elektrických částí technologických zařízení, transformátorů i točivých strojů a celou řadu dalších odborných měření.
Pro měření využíváme mimo relativně běžných přístrojů (multimetry, klešťové přístroje, měřiče izolačního stavu, scopemetry, analyzátory sítě) i měřící techniku firmy BAUR pro zkoušky zvýšeným napětím 0,1Hz a měření tg δ a parciálních výbojů. Technika je špičkou ve své oblasti.
Měření a vyhodnocení provádí pracovníci oddělení „Revize a měření“, kteří jsou dostatečně vybaveni technickými znalostmi pro tuto sofistikovanou činnost.
- revize elektrických zařízení bez omezení napětí, v prostředí bez a s nebezpečím výbuchu, revize spotřebičů a nářadí
- měření elektrických veličin, měření a analýza harmonických složek
- zkoušky zvýšeným napětím do 100kV stejnosměrným napětím, zkoušky napětím 0,1Hz do 60kV
- měření ztrátového činitele tg δ a parciálních výbojů, měření polarizačního indexu
- diagnostická měření točivých strojů
- vyhledávání kabelů, lokalizace kabelových poruch včetně následných oprav
- zkoušení a diagnostika kabelů
- měření dotykových a krokových napětí
- termovizní měření včetně vyhodnocení
- měření intenzity osvětlení dle EN 12 464
- provozní měření hluku v průmyslových prostředích
- měřicí vůz BAUR pro diagnostiku kabelů, motorů a transformátorů
- kabelový měřicí vůz SEBA pro měření a vyhledávání kabelových poruch
- přístroje pro měření elektrických veličin: multimetry FLUKE, klešťové měřicí přístroje Chauvin Arnoux, scopemeter FLUKE, analyzátor sítě FLUKE, souprava pro měření dotykového napětí GEP-10, software pro zobrazení a analýzu naměřených dat
Měření ztrátového činitele tg δ a parciálních výbojů
Co jsou parciální výboje? Dle definice ČSN to jsou elektrické výboje, které přemosťují jen částečně izolaci mezi elektrodami, které jsou na různých potenciálech. Ještě se dále rozdělují, ale společným znakem jsou destruktivní účinky na izolační systém, čímž se snižuje spolehlivost a životnost zařízení. Proto je trendem dnešní doby věnovat diagnostice zařízení zvýšenou péči, kdy je možno konstatovat stav měřeného zařízení a predikovat vývoj do budoucna. Péče o zařízení se pak odráží ve snížení nákladů při neočekávaných poruchách a nehodách zařízení.
Měření ztrátového činitele (tan δ)
Stárnutím izolace dochází v kabelu ke ztrátám. Ke ztrátám přispívá také tepelné přetížení, vniknutí vlhkosti nebo špatně zpracované spojky a koncovky. Tyto procesy probíhají v průběhu delší doby. Měření ztrátového činitele při frekvenci 0,1 Hz umožňuje jako integrální měřicí metoda spolehlivě odlišit nové, slabě a silně zestárlé kabely. Při měření se porovnávají absolutní mezní hodnoty s referenční hodnotou tan δ. Měření umožňuje definovat individuální kritéria hodnocení a vytvářet referenční databázi. Výhoda diagnostického systému spočívá v tom, že lze mezní hodnoty příslušné kabelové trasy exportovat a dále zpracovávat pomocí ovládací aplikace.
Diagnostika točivých strojů
V rámci zjišťování stavu zařízení provádíme tato měření:
- měření všech základních elektrotechnických veličin (U, I, R, f)
- měření harmonických složek
- měření hřídelových napětí
- měření ložiskových proudů
- porovnávací reflektometrická měření
- ….. a další osciloskopická měření
Pro upřesnění nebo doplnění výsledků diagnostiky provádíme i základní měření vibrací.
Po vyhodnocení souboru měření jsme schopni navrhnout případná nápravná opatření.
Měřící kabelové vozy provádí:
- trasování podzemního vedení elektrických kabelů nízkého nebo vysokého napětí a to jak pod napětím tak bez napětí včetně zjištění hloubky uložení
- vyhledání a zaměření poruchy na kabelu nízkého nebo vysokého napětí a to metodou krokového napětí, metodou rázového generátoru nebo za pomocí A rámu s neinvazivní metodou šetrnější ke kabelu
- místo poruchy může být předměřeno impulzním radarem a tím zkrácena doba vyhledávání místa poruchy a zkrácena doba větší zátěže kabelu
- při zjištění vysokoohmové poruchy možno použít propalovací generátor
- vyhledání plášťové poruchy na kabelech vysokého napětí
- zkoušky zvýšeným napětím do 40 kV nebo přenosným zařízením do 80 kV, z tohoto měření může být vystaven protokol o zkoušce zvýšeným napětím
Kabelový měřící vůz je vybaven zařízením od německé firmy SEBA KMT, které zahrnuje generátor vysokého napětí, rázový generátor a reflektograf. K vybavení vozu patří i přenosné zařízení VIVAX pro trasování podzemního vedení včetně vyhledání kabelové poruchy. Kabelový vůz disponuje samostatnou elektrocentrálou pro nezávislé napájení a funkčnost měřícího vozu.
Kabelový měřící vůz obsluhují proškolení zkušební technici , zařízení uvnitř vozu prochází pravidelnými zkouškami a revizemi.
Při vyhledání kabelové poruchy je možno provést i následnou opravu.
Zkoušení a diagnostika kabelů
Před prvním a opětovným uvedením do provozu se na místě použití v souladu s normami testuje funkčnost a spolehlivost zemních kabelů. Kabely sice před dodáním testuje i výrobce, není ale vyloučeno, že nedojde k jejich poškození při pokládce. Vadné mohou být také spojky nebo koncovky. Provedení zkoušky je pro stavební firmy provádějící pokládku a pro provozovatele sítě často povinné. Ke kabelu se typicky na určitou dobu připojuje napětí odpovídající mnohonásobku napětí jmenovitého. Výsledkem zkoušky je prostý výrok „v pořádku /není v pořádku“. Se speciálními přístroji lze zkoušet jak starší druhy kabelů, tak nejnovější kabelové konstrukce.
Diagnostika kabelů slouží k prevenci a ochraně před výpadky a zejména k optimálnímu plánování údržby na základě stavu, definovanému také zkratkou CBM (Condition Based Maintenance). Cílem je provádět údržbu jen tehdy, kdy je také skutečně zapotřebí. Provádět údržbu na základě provozní doby nebo četnosti chyb na kabelové trase není optimální. Potřebné informace poskytuje měření ztrátového činitele (tan δ) a diagnostika částečných výbojů (PD). Tyto nedestruktivní metody využívají zkušební napětí VLF. Analýzy lze ukládat do databáze kabelů, z čehož vyplývá možnost sestavovat analýzy trendu. Diagnostické technologie lze použít jak s tradičními kabely s izolací z papírové hmoty, tak s nejmodernějšími kabely s plastovou izolací EPR/XLPE.
Měření dotykových a krokových napětí
Měření slouží ke zjištění dotykových a zavlečených napětí v rozsáhlých energetických a průmyslových provozech, a také ke zjištění stavu uzemňovací soustavy. Těžiště měření u Equans spočívá v měření dotykových napětí na rozvodnách VVN pro energetické společnosti na území České republiky.
Tato měření provádíme soupravou GEP 10 z EGÚ Brno. Měření je prováděno poměrně malým proudem cca 15-20A na frekvenci 72Hz. Toto řešení má tu výhodu, že selektivní milivoltmetr snímá pouze napětí o této frekvenci. Měření je objektivnější než provádět měření na běžné průmyslové frekvenci 50Hz.
Měření a posouzení probíhá v souladu s technickými normami a technologickými postupy stanovenými interní směrnicí společnosti.
Technici provádějící měření jsou pravidelně školeni a taktéž měřící souprava prochází pravidelnou kalibrací.
Termovizní měření je vhodné:
- při pravidelných revizích před vypnutím zařízení pro rychlé zjištění nedokonalých proudových spojů, stavu transformátorů či pro zjištění oteplení prvků a spojů v rozvaděčích
- při výchozích revizích po uvedení zařízení do provozu, (rychlá a spolehlivá kontrola práce)
-
při pravidelných kontrolách námi servisovaného zařízení
Typická termografická měření prováděná naší společností:
- oteplení proudových spojů kabelů a přípojnic na zařízení NN, VN, VVN
- oteplení transformátorů
- oteplení prvků v rozvaděčích
- úniky tepla z budov (okna, dveře, tepelné mosty na fasádách…)
- kvalitu tepelné izolace parovodů
- oteplení pohyblivých částí strojních zařízení
-
v souběhu s měřením vibrací predikovat stav ložisek asynchronních motorů a připojených zařízení
Měření intenzity osvětlení
Intenzita osvětlení se měří z důvodu zachování zrakové pohody při pracovních činnostech. Každý z nás si dokáže přestavit, jak nepříjemné je číst v šeré místnosti. Proto je intenzita osvětlení na pracovištích, ale i na chodnících či vozovkách ošetřena zákony, vyhláškami a technickými normami – a není jich málo. Odborník se potřebuje orientovat v předpisech od Zákoníku práce přes hygienické limity Ministerstva zdravotnictví (např. ve školách a školkách) až například po osvětlení povrchových lomů nebo naopak bytových domů) až po soubor norem ČSN EN 12 464, které řeší hodnoty intenzity pro konkrétní pracoviště.
Požadavky na intenzitu osvětlení bývají řešeny už ve fázi projektové dokumentace, kde se při návrhu osvětlení uvažuje s technickými požadavky a jsou navrhována příslušná svítidla. Proto jsou součástí projektové dokumentace takzvané izoluxní plány, kde je patrno, jaké jsou předpokládané hodnoty. Naše technická kontrola následně v ideálním případě jen provede kontrolní měření sítě bodů v požadovaném prostoru.
Měření se provádí tzv. luxmetrem – přístrojem, který je opatřen fotodiodou, která plní funkci snímacího prvku. Výstupem z přístroje je přehledný displej, ze kterého je přímo odečítána číselná hodnota v luxech.